Cukrzycowy obrzęk plamki - objawy, przyczyny i leczenie

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) to najczęstsze powikłanie cukrzycy, które prowadzi do utraty wzroku. Należy pamiętać, że wczesne leczenie może zapobiec możliwym powikłaniom, jednak w niektórych przypadkach zmiany patologiczne mogą postępować.

Cukrzycowy obrzęk plamki - objawy

  • trudności z czytaniem,
  • blaknięcie kolorów,
  • wrażenie, że przedmioty zmieniają rozmiar, kształt, kolor bądź się poruszają,
  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • wrażenie, że proste linie się zniekształcają lub wyginają,
  • ciemna plama.

Cukrzycowy obrzęk plamki - przyczyny

Powodem tworzenia się obrzęku plamki jest cukrzyca. Ponadto możliwość powstania cukrzycowego obrzęku plamki jest proporcjonalne do czasu jej trwania oraz do stopnia wyrównania glikemii. Niestety na niektóre czynniki ryzyka powstania cukrzycy (czynniki genetyczne), nie da się mieć wpływu, jednak dobra kontrola poziomu glikemii i zmiana stylu życia w dużym stopniu zmniejszają ryzyko pojawienia się cukrzycowego obrzęku plamki.

Wyróżniamy dwa rodzaje DME - formę miejscową i formę rozlaną. Forma miejscowa występuje wtedy, gdy dochodzi do wysięku „twardego”, z kolei formą rozlaną określamy stan związany z załamaniem się bariery krew – siatkówka. Gdy dochodzi do jej przerwania, przepuszczalność naczyń zwiększa się, co skutkuje tym, że w plamce gromadzą się produkty glikozylacji, płyn i lipidy wydostające się z naczyń. Należy zaznaczyć, że w powstaniu choroby biorą udział dwa główne mechanizmy: wysiękowy oraz niedokrwienny. Niedokrwienie to skutek uszkodzenia małych naczyń krwionośnych, mikroaneuryzmów, a także wzrostu nieprawidłowych naczyń na tarczy nerwu wzrokowego.

Cukrzycowy obrzęk plamki - diagnostyka

Trzeba pamiętać, że we wczesnych etapach rozwoju cukrzycy chory może nie dostrzec objawów, jednak w momencie, gdy dojdzie do nagłego krwawienia lub przecieku płynu do plamki bądź kiedy naczynia krwionośne w plamce żółtej lub w jej pobliżu uszkodzą się, może dojść do gwałtownego pogorszenia wzroku. Cukrzycowy obrzęk plamki wykrywa się dzięki ocenie odcinka przedniego oka w lampie szczelinowej, angiografii fluoresceinowej i OCT, badaniu ostrości wzroku oraz pomiarze ciśnienia śródgałkowego.

Cukrzycowy obrzęk plamki - leczenie

Leczenie laserowe

Fotokoagulacja laserowa to metoda, która wytwarza małe ogniska laserem tylko w zgrubiałych obszarach plamki, a także na bezpośrednim otoczeniu mikrotętniaków. Przeprowadzenie tego zabiegu zmniejsza ryzyko powstawania choroby, jednak pozostawia białawe ogniska.

Terapia anty-VEGF

Lek można podawać bezpośrednio do gałki ocznej w formie zastrzyku. Praktykuje się to w celu zapobiegania tworzenia się nowych naczyń krwionośnych w tylnej części oka. Lekiem, który stosuje się w tym przypadku, jest ranibizumab. Proces leczenia kontynuuje się do momentu zmniejszenia się obrzęku i poprawy ostrości wzroku (minimum 3 dawki).

Leczenie chirurgiczne

W przypadku, w którym stan pacjenta cierpiącego na cukrzycowy obrzęk plamki jest zaawansowany (np. przy odwarstwieniu siatkówki i przy krwotoku do gałki oka) konieczna jest witrektomia. Jest to zabieg usunięcie ciała szklistego, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.