Badanie wzroku

JAK WYGLĄDA BADANIE U OKULISTY?

Zwykłe badanie okulistyczne obejmuje wywiad z pacjentem oraz badania: ostrości wzroku, refrakcji oka, dna oka i ciśnienia wewnątrzgałkowego. Aby badanie wady wzroku było przeprowadzone właściwie, pacjenci w trakcie wizyty mają rozszerzone źrenice.

Jeśli problem, z którym pojawiliśmy się u okulisty tego wymaga, stosuje się także inne badania takie jak, USG, perymetria (pole widzenia), OCT (optyczna koherentna tomografia) – obserwacja plamek i tarcz nerwu wzrokowego z pomiarem grubości włókien nerwowych i komórek zwojowych w diagnostyce jaskry i chorób siatkówki, w tym plamki siatkówki – czy badanie kątów zeza przy użyciu synoptoforu lub specjalnej barwnej tablicy do określania obiektywnego kąta zeza

Synoptofor składa się z dwóch tub umieszczonych na specjalnych ramionach, które można przesuwać i ustawiać pod różnymi kątami. Do tub synoptoforu wkłada się obrazki i ustawia się je tak, by odbicia światła znalazły się na środku rogówek obu oczu, a następnie odpowiednio przesuwa jeśli okulista obserwuje ruch nastawczy słabszego oka. Ostateczny kąt ustawienia ramion jest kątem zeza.

Okulista ściśle współpracuje z innymi specjalistami:

  • optometrysta zajmuje się diagnostyką i leczeniem zeza oraz niedowidzenia
  • kontaktolog służy pomocą w doborze soczewek kontaktowych i dobiera właściwe do preferencji i potrzeb pacjenta (soczewki miękkie, twarde, hybrydowe, protetyczne, barwione tęczówki i wykonywane na indywidualne zamówienie)

Dzięki temu przychodnia okulistyczna zapewnia szeroki wachlarz usług w diagnostyce i leczeniu wad wzroku oraz chorób oczu najmłodszych pacjentów. Jest to niezbędne dla określenia właściwej terapii, której efektem ma być wyleczenie zeza i zapobieżenie dalszym komplikacjom. Dlatego zachęcamy do wizyt kontrolnych i profilaktycznych u okulisty dziecięcego.