Plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka to zabieg, który zakłada wycięcie nadmiaru skóry i części tkanki tłuszczowej podskórnej lub oczodołowej. Zwiotczenie skóry najczęściej spowodowane jest starzeniem się. Z wiekiem spada produkcja kolagenu i elastyny, przez co skóra traci jędrność i elastyczność. Blefaroplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Podnosi ona opadające powieki, dzięki czemu zapobiega stanom zapalnym i polepsza pole widzenia. Ponadto twarz nabiera świeżości i nadaje spojrzeniu efekt wypoczęcia.

Kiedy należy wykonać blefaroplastykę?

  • ograniczenie pola widzenia,
  • przewlekłe nawrotowe wysypki i odparzenia,
  • podwinięcie brzegu powieki górnej z towarzyszącym nieprawidłowym ustawieniem rzęs,
  • wskazanie estetyczne.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem (do 7 dni) nie należy stosować leków obniżających krzepliwość krwi, ponieważ mogą zwiększyć ryzyko krwawienia. Ponadto nie można palić papierosów, a bezpośrednio przed zabiegiem nie można aplikować kremów na powieki, makijażu i trzeba zdjąć sztuczne rzęsy. Przed blefaroplastyką trzeba wykonać zestaw badań takich jak:

  • morfologia krwi,
  • HbsAg, anty-HCV,
  • parametry krzepnięcia krwi.

Jak dbać o powieki po zabiegu?

Ranę należy przecierać  środkiem dezynfekującym i sterylnym gazikiem 3 razy dziennie. Po zabiegu przez trzy dni nie należy myć głowy. Ponadto nie można moczyć rany do zdjęcia szwów. Zaleca się stosowanie okładów chłodzących przez 15 minut co 2 godziny przez 48 godzin po operacji. W przypadku wycieku płynu wysiękowego lub krwi należy zetrzeć je sterylnym gazikiem. 

Nie można korzystać z sauny i solarium przez okres 6 tygodni po zabiegu, poza tym należy chronić powieki przed działaniem słońca przez około rok. W przypadku, w którym pojawi się niedomykalność powiek, trzeba stosować nawilżające krople do oczu. Zaczerwienienia i siniaki znikają w ciągu około 14 dni po zabiegu.

Blizny po zabiegu są prawie niewidoczne, ponieważ skóra nacinana jest w naturalnych fałdach powiek. Ranę zszywa się szwami pojedynczymi lub szwem śródskórnym ciągłym, które ściąga się po około 6 - 7 dniach. Efekt końcowy zauważalny jest po około 2 miesiącach od wykonania zabiegu.

Plastyka powiek - przebieg zabiegu

Zabieg blefaroplastyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin. Blefaroplastykę wykonuje się przy pomocy skalpela lub przy zastosowaniu lasera. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się na powiekach górnych, jednak może dotyczyć również powiek dolnych, jednak niesie on większe ryzyko powikłań.

Na początku zabiegu lekarz zaznacza linie cięcia na skórze. Znieczulenie podawane jest w obrębie operowanego obszaru (wstrzykuje się środek znieczulający z dodatkiem adrenaliny). W przypadku powieki górnej zabieg polega na wycięciu wąskiego paska skóry o szerokości około 5 – 10 mm. Z kolei na powiece dolnej wycina się skórę. W tym przypadku dodatkowo wykonuje się skrócenie mięśnia brzegu powieki dolnej. Należy zaznaczyć, że w obydwu przypadkach usuwa się niewielką porcję tłuszczu podskórnego. Czasem zamiast wycięcia przesuwa się tkankę tłuszczową o 1 – 2,5 cm.